Nazwa „TEMPLUM” nawiązuje do pierwotnego charakteru tego wyjątkowego miejsca, a jednocześnie nadaje mu artystyczny charakter.
TEMPLUM jest przestrzenią, w której spotykają się prawda, dobro i piękno, nad którymi czuwa „Genius loci”. Tutaj czas płynie swoim własnym tempem. Tutaj do głosu dochodzą mądrość, natchnienie i ekspresja, plotą swoje nici tak, aby każdy gość, przechodząc przez drzwi, miał wrażenie, że trafia do innego wymiaru – wymiaru tworzonego przez sztukę.
Logo „TEMPLUM” to mityczny wąż Uroboros, pożera własny ogon, co z jednej strony stanowi metaforę przemijania, mówiącą o początku i końcu świata, życia, czasu… z drugiej zaś przywodzi na myśl nieśmiertelność, wieczne powroty, odnawianie się świata, sztuki i pięknych idei, ale do tego potrzebujemy ludzkiej mądrości, pomysłowości i zaradności, której symbolem jest sowa stojąca na straży tych prawd (również wpisująca się w ten symbol).
Sentencja stanowiąca myśl przewodnią neowitraży to „Vita brevis. Ars longa” – „Życie krótkie. Sztuka długa”.
Przesłanie to niosą dwie postacie kobiece. To alegorie życia – Vita i sztuki – Ars.
Alegorię życia VITA budują wspólnie: życie, mądrość i inteligencja. Tworzą doświadczenie życia – wzór do naśladowania. Przed postacią dojrzałej kobiety płynie źródło mądrości. Szanuje to źródełko, bo bez niego ani życia, ani harmonii we wszechświecie. Swoje przeżyła i wie, że po ziemi lepiej chodzić w sandałach.
Alegoria sztuki ARS, to młoda kobieta – córka Wyobraźni i Natchnienia – trochę bezczelna, lekko szalona, ignorująca wiedzę i autorytety. Boso przeskakuje źródło wiedzy – historię sztuki i doświadczenie pokoleń artystów, lekceważy przeszłość. Musi się jeszcze wiele nauczyć i przede wszystkim zaprzyjaźnić ze starszą siostrą – życiem (VITA).
Alegorie poza swoim zasadniczym przesłaniem, przemawiają też poprzez ukryte w roślinnym ornamencie atrybuty, takie jak:
lira – poezja,
sowa i księga – znaki mądrości,
dłuto – symbol pracowitości w odtwarzaniu natury,
paleta z pędzlami – reprezentująca sztuki piękne,
oraz puchar – symbol nagrody i sukcesu dla wszystkich tych, którzy dążą do ideału, żyją i tworzą w myśl łacińskiej zasady „Per aspera ad astra"! - Przez trudy do gwiazd!
Ta idea stała się wyzwaniem do powołania Grupy Artystycznej TEMPLUM, która zaprasza Artystów sztuk wszelakich do realizacji swoich artystycznych wizji i marzeń w ramach wzajemnej współpracy i przewodniej idei Templum "Vita brevis Ars longa"